Алгоритм приймання рішень в умовах невизначеності

Найбільш популярний та актуальний алгоритм приймання рішень – це цикл Бойда. Відповідно Бойду, будь-які процеси діють у безперервному циклі, постійно взаємодіють із навколишнім середовищем та, відповідно, враховують його зміни.

Джон Річард Бойд був льотчиком-винищувачем ВВС США. Запропонований ним алгоритм приймання рішень прямований на оцінку постійних змін ситуації та на актуальне реагування на ці зміни. Його підхід був прийнятий при розробці стратегій та планування у збройних силах, а далі також у спорті, бізнесі та судових процесах. У спогадах про цю людину у період його служби у ВВС зазначається, що починаючи з невигідного становища, він міг перемогти будь-якого пілота супротивника у повітряному бою.

Цикл Бойда складається з послідовних дій, які повторюються  у безперервному циклі OODA – спостерігати (Observation), орієнтуватися (Orientation), вирішувати (Decision), діяти (Action):

  • визначте, де ви знаходитесь,
  • усвідомте наявні варіанти,
  • зробіть вибір
  • та дійте бо сумнів смерті подібний!
Цикл Бойда (OODA)

Наявні варіанти шукайте довкола себе. Кожна складна система будується на ряду простих правил, орієнтуючись на середовище, де вона реалізується або існує.

Вдосконалюйте свої можливості для того, чтоб бути багатофункціональним, автономним, вільним у прийнятті рішень. Освоюйте прийоми, рухи та правила. Оволодівши ними, вигадуйте свої прийоми і рухи. Коли все вивчене засвоєно та ви досягли високої майстерності, відмовтеся від правил і просто будьте. На цій стадії рішення приймаються автоматично.

Не гадайте. Використовуйте також відомий у менеджменті цикл PDCA (Plan – Do – Check – Action):плануйте, дійте, перевіряйте, коригуйте. Плануйте те, що збираєтесь виконати. Зробіть. Перевірте, чи це відповідає тому, що ви хотіли. Коригуйте та змінюйте методи та підходи.


Понравилась статья? - Расскажите о ней друзьям в соц сетях!
Share on Google+

Комментарии закрыты.